Szanowni Państwo,
siódma edycja Konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców (SIDiR) oraz Sąd Arbitrażowy przy Stowarzyszeniu Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców w Warszawie będzie inna od poprzednich. Inna, bo życie naokoło nas też jest całkiem inne niż do 2019 r. Pandemia spowodowała, że musieliśmy nauczyć się pracować zdalnie, z poszanowaniem zasad dotyczących dystansu i wyjątkowej dbałości o zdrowie współobywateli. Dlatego też Konferencja A.D. 2021 odbędzie w trybie zdalnym, przy czym zwracamy uwagę na fakt, iż w bieżącej edycji będą tylko moderowane wystąpienia panelowe. Konferencja adresowana jest do szerokiego grona uczestników rynku inwestycji budowlanych – zamawiających publicznych, samorządowych i komercyjnych, wykonawców, podwykonawców, Inżynierów Konsultantów i prawników, wspierających proces inwestycyjny. Mimo prowadzenia Konferencji w trybie zdalnym każdy z uczestników będzie miał możliwość włączyć się w dyskusję dzięki pomocy specjalistycznej platformy i dedykowanych narzędzi.
Główną osią konferencji Roszczenia związane z Covid-19 w budownictwie. Strategie i sposoby dochodzenia roszczeń w rzeczywistości covidowej będą kwestie związane z wpływem Covid-19 na inwestycje budowlane. Zawsze staraliśmy się, aby tematy naszych konferencji odpowiadały na najbardziej aktualne problemy. Ufamy, że tak będzie i tym razem. Temat jest bardzo istotny, dotyka zarówno zamawiających, jak i wykonawców oraz podwykonawców, co zostało zauważone także przez rząd, który ogłasza co krok kolejne tarcze antycovidowe.
Czas najwyższy, by w gronie ekspertów zastanowić się nad tym, czy ustawy ochronne są dobrodziejstwem, czy przekleństwem dla stron umów o roboty budowlane. Czy lepiej uznać, że Covid-19 to siła wyższa, czy może jednak zauważyć, że na gruncie kontraktów FIDIC można pokusić się o oparcie ewentualnych roszczeń o klauzulę „opóźnienie spowodowane przez władze”, względnie wreszcie, w niektórych sytuacjach powołać się na niemożliwość świadczenia? Wiele można sobie obiecywać po panelu poświęconemu metodom dokumentowania i dowodzenia wpływu Covid-19 na roszczenia związane z dodatkowym Kosztem i przedłużeniem Czasu na Ukończenie. Zamawiającym publicznym, samorządowym i komercyjnym dedykowany jest zaś panel Sposoby postępowania Zamawiającego z covidowymi roszczeniami wykonawców. Ciekawie, w związku z wejściem w życie nowej ustawy Prawo zamówień publicznych zapowiada się panel dotyczący mediacji i innych metod pozasądowego rozstrzygania sporów i to czy mediacje mają szansę wpisać się w pejzaż inwestycji budowlanych.
Do udziału w Konferencji zaprosiliśmy Miłosza Brzezińskiego, psychologa, doradcę i autora wielu publikacji z dziedziny efektywności i społecznego rozumienia zjawisk psychologicznych, trenera personalnego oraz specjalistę w zakresie motywacji. Rozmowa motywacyjno – inspiracyjna Zespół a nie Grupa – rola, przykłady i narzędzia motywacji w efektywnej realizacji inwestycji budowlanych, przeprowadzona z Miłoszem Brzezińskim ma w zamyśle organizatorów pokazać, jak ważny dla skutecznej realizacji inwestycji budowlanych jest umiejętnie dobrany zespół i motywacje, którymi kierują się poszczególne osoby z tego zespołu.
Mamy nadzieję, że Konferencja przyniesie szereg odpowiedzi na pytania nie tylko stawiane przez moderatorów paneli, ale i przez uczestników, którzy będą mogli później wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.
Niezmiennie wierzymy, że nasze Konferencje, podczas których szerzymy dobre praktyki, prowadzimy debaty i apelujemy o wzajemne zrozumienie stron procesu inwestycyjnego, mają sens. Naszym wspólnym sukcesem, zarówno Stowarzyszenia, Sądu Arbitrażowego przy SIDIR, naszych członków, jak i innych organizacji branżowych było to, że po wielu latach starań udało nam się przekonać stronę publiczną do tego, aby do kontraktów wprowadzać skuteczne klauzule waloryzacyjne – to jest fakt niezaprzeczalny. Teraz pora na opracowanie skutecznych scenariuszy postępowania z Covid-19, które zostaną uznane zarówno przez zamawiających, jak i wykonawców oraz podwykonawców i wprowadzone w życie niezwłocznie. Zakładamy bowiem ostrożnie, że Covid-19 jako zjawisko pozostanie z nami co najmniej do końca 2021 roku, a jego skutki na placach budów będą się jeszcze pojawiać w kolejnych latach Jednocześnie trudno wykluczyć ponowne, analogiczne sytuacje, pojawiające się z kolejnymi podobnymi zagrożeniami w przyszłości.
Gorąco zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji Roszczenia związane
z Covid-19 w budownictwie. Strategie i sposoby dochodzenia roszczeń w rzeczywistości covidowej, której dodatkowym atutem jest to, że jest bezpłatna.